Samotność

W taki dzień jak dzisiaj, w wigilię Święta Zmarłych, przychodzi nam się zastanowić nad marnością naszego bytu i rzeczy nas otaczających. W ten jeden dzień w roku wiele spraw doczesnych przestaje być ważnych, denerwujące drobiazgi irytują jakby mniej a czas płynie wolno, leniwie i nie jest przez nikogo poganiany.

Święto Zmarłych. Przyszłe święto nas wszystkich. Na co dzień o nim nie myślimy, nie zastanawiamy się jak wygląda śmierć, odchodzenie, co wydarzy się gdy ustaną już wszystkie funkcje życiowe. Nie myślimy o nim bo nie chcemy myśleć. Nie chcemy żegnać nikogo, kto żyje wokół nas. Dzieci rodziców i rodzice dzieci. Siostry braci i bracia sióstr.

Oddalamy od siebie perspektywę wykreślenia czyjegoś numeru z telefonu, spakowania rzeczy z szafy należącej do babci, spuszczenia powietrza z ostatniego balona, który ktoś kto jeszcze wczoraj był w domu napompował w nadziei na szybki do niego powrót. Nie chce nam się myśleć nad marnością ciała ludzkiego bo wydaje nam się, że mamy dar nieśmiertelności. Przecież nic złego nam się nie stanie. Przecież to życie trwało, trwa i będzie trwało wprost do nieskończoności.

Ten dzień brutalnie nam przypomina, że prędzej czy później zostajemy sami w obliczu tajemnicy śmierci i wielkiej nieznanej która czeka na nas po zamknięciu powiek. Nie ma pociechy i nie ma wsparcia w przeprowadzaniu na drugą stronę. Każdy to musi zrobić sam. Zebrać w sobie całą odwagę i z godnością odejść do miejsca, w którym zostanie już na zawsze.

Samotność i skończoność życia najbardziej uwiera wtedy, gdy jeszcze rok temu nie mieliśmy kogo odwiedzać pośród szaro-szarych mogił. Gdy ktoś, kogo trzymaliśmy głęboko w sercu został z niego wyrwany i przeniósł się w najspokojniejsze miejsce na ziemi. Ten dzień nam przypomina o tajemnicy, która sprowadziła nas na ten świat i o marności naszego życia, która kiedyś dogaśnie jak kolorowy znicz na cmentarzu postawiony na nagrobku w listopadowy wieczór.

No comments
Jolanta WierzbickaSamotność

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *