Złożony ze słów, zdań, myśli. Niezbędny do komunikacji międzyludzkiej. Nasycony emocjami. Jest zewnętrznym wyrazem naszego wewnętrznego stanowiska w każdej sprawie. Jest niezbędny do życia, gdyż bez niego nie kupimy bułek w sklepie, nie zamówimy jedzenia w restauracji, nie wytłumaczymy co nam dolega u lekarza. Dialog. Jeden z podstawowych elementów życia społecznego
Rozmowa determinuje nasz światopogląd. To środek przekazania myśli, narzędzie wyrazu stanowiska, najlepszy sposób na poznanie kultury i świata. Bez niej nie uzyskujemy informacji, nie nabieramy przekonania do pewnych rzeczy, nie jesteśmy w stanie zweryfikować tego, co podtyka się nam pod nos. Nie jest zarezerwowana dla żadnej z grup społecznych, nie jest racjonowana, nie trzeba specjalnych umiejętności, żeby po nią sięgnąć. Jest jedną z naszych podstawowych umiejętności poznawczych, które pozwalają otworzyć umysł na nowe doświadczenia i nauczyć się różnorodności otaczającego świata.
Bez dialogu nie byłoby rozwoju kultur. Ludzie bez rozmowy nie wymienialiby informacji oraz myśli, które kłębią się w ich głowie. Nie nabywaliby zdolności poznawczej innych zakątków świata, gdyż zamknięci na dialog nie mieliby odwagi zapytać o rzeczy nowe i nieznane. Nie wiedzieliby, którędy pójść i jak sięgnąć po rzeczy niezwykłe, które udawało im się odkryć na przestrzeni setek lat. Rozmowa buduje więzy i burzy je. Łączy i dzieli. Buduje i prowadzi do destrukcji. Uczy, rozwija, zmusza do myślenia.
Dlaczego o tym piszę? Poświęcam jej uwagę, gdyż coraz częściej o niej zapominamy. Zamykamy się na siebie nawzajem, czerpiąc wiedzę ze źródeł pośrednich. Oglądamy telewizję, przeglądamy Internet, skupiamy się na newsach z Facebooka i Instagrama. Bezrefleksyjnie skupiamy się na tym, co serwuje nam świat, nie dając sobie szansy na poznanie go.
Rozmowę zastępujemy pseudo-komunikacją elektronicznymi środkami przekazu. Prowadzimy dialog milczący. Znak naszych czasów.
Dodaj komentarz