Dialog

Złożony ze słów, zdań, myśli. Niezbędny do komunikacji międzyludzkiej. Nasycony emocjami. Jest zewnętrznym wyrazem naszego wewnętrznego stanowiska w każdej sprawie. Jest niezbędny do życia, gdyż bez niego nie kupimy bułek w sklepie, nie zamówimy jedzenia w restauracji, nie wytłumaczymy co nam dolega u lekarza. Dialog. Jeden z podstawowych elementów życia społecznego

Rozmowa determinuje nasz światopogląd. To środek przekazania myśli, narzędzie wyrazu stanowiska, najlepszy sposób na poznanie kultury i świata. Bez niej nie uzyskujemy informacji, nie nabieramy przekonania do pewnych rzeczy, nie jesteśmy w stanie zweryfikować tego, co podtyka się nam pod nos. Nie jest zarezerwowana dla żadnej z grup społecznych, nie jest racjonowana, nie trzeba specjalnych umiejętności, żeby po nią sięgnąć. Jest jedną z naszych podstawowych umiejętności poznawczych, które pozwalają otworzyć umysł na nowe doświadczenia i nauczyć się różnorodności otaczającego świata.

Bez dialogu nie byłoby rozwoju kultur. Ludzie bez rozmowy nie wymienialiby informacji oraz myśli, które kłębią się w ich głowie. Nie nabywaliby zdolności poznawczej innych zakątków świata, gdyż zamknięci na dialog nie mieliby odwagi zapytać o rzeczy nowe i nieznane. Nie wiedzieliby, którędy pójść i jak sięgnąć po rzeczy niezwykłe, które udawało im się odkryć na przestrzeni setek lat. Rozmowa buduje więzy i burzy je. Łączy i dzieli. Buduje i prowadzi do destrukcji. Uczy, rozwija, zmusza do myślenia.

Dlaczego o tym piszę? Poświęcam jej uwagę, gdyż coraz częściej o niej zapominamy. Zamykamy się na siebie nawzajem, czerpiąc wiedzę ze źródeł pośrednich. Oglądamy telewizję, przeglądamy Internet, skupiamy się na newsach z Facebooka i Instagrama. Bezrefleksyjnie skupiamy się na tym, co serwuje nam świat, nie dając sobie szansy na poznanie go.

Rozmowę zastępujemy pseudo-komunikacją elektronicznymi środkami przekazu. Prowadzimy dialog milczący. Znak naszych czasów.

No comments
Jolanta WierzbickaDialog

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *